the good place

The Good Place (2016-2020) | İnceleme

By

Blog ilk oluşturulduğu zamanlar yalnızca dizi üzerine yazılar yazmaya karar vermiştim. Sonrasında biraz daha kapsamlı yaparak farklı tipte konuları da dahil etmek istedim. Farklı arkadaşlar da sitede yazı yazmaya başladı. Ama özümüzü de unutmamak lazım. Uzun bir aradan sonra tekrardan bir dizi önerisiyle sizlere geliyorum, The Good Place!

Başlıkta parantez içerisini 2016-2020 olarak doldurdum ancak ben bu yazıyı yazdığım sıralar dizinin 4. sezonu ve ne yazık ki son sezonu şu anda yayınlanmaya devam ediyor. The Good Place alışık olduğumuz komedi dizi türlerinden birisi gibi gözükebilir. Aslında dizinin ilk birkaç bölümü de herhangi bir komedi dizisinin ilk bölümü gibi gözüküyor. Ancak ilerleyen bölümlerde konunun beklediğimizden çok daha kaliteli olduğunu fark ediyoruz.

The Good Place, adından da anlaşılabileceği üzere “İyi Yer”. Bölüm başladığında Eleanor Shellstrop isimli bir hanımefendi kendisini bir odada uyanırken buluyor ve masada oturan adam ona öldüğünü söylüyor. Eleanor iyi bir insan olduğu için de öldükten sonra The Good Place’e gelmeye hak kazanmış. Eğer kötü bir insan olsaydı da The Bad Place’e gidecekti. Aslında klasikleşmiş cennet ve cehennem tasviri gibi. Elbette daha ilk bölümden geldikleri yerin nasıl bir yer olduğu mahallenin mimarı Michael tarafından anlatılıyor. The Good Place, dünya üzerinde gerçekleşmiş bütün olayları, gerçekleri öğrenebildiğin yetmiyormuş gibi hayal ettiğin her şeyi sınırsız bir şekilde yapabildiğin harika bir ütopya. Karakterlerin evleri bile onların kişiliğine göre oluşturulmuş. Palyaçoları çok sevdiği için evi palyaço tabloları dolu, mobilyaları İzlanda kültürüne göre düzenlenmiş. Bu karakterlerin bir de ruh eşleri oluyor. Herkesin bir tane ruh eşi var ve ahiret hayatını o ruh eşiyle geçirecek. Tabii ki bu ruh eşleri de ölen kişinin karakterlerine göre belirleniyor. Fakat dizimizin baş karakteri Eleanor bir şeyi fark ediyor; buraya ait olmadığını. Çünkü Eleanor Shellstrop iyi bir insan değil, aksine kötü bir insan. Eleanor bu durumu çaktırmamaya çalıştığı an dizimiz başlıyor diyebiliriz.

Eleanor, Chidi and Michael

The Good Place, içinde inanılmaz absürt öğeler barındıran ve yeri geldiği zaman inanılmaz komik olan bir yapım. İçindeki karakterlerin çeşitliği muazzam. Janet diye bir yardımcı var (robot demek ayıp olur), iblisimiz var, etik profesörü, sosyetik bir kadın, kötü ruhlu beyaz bir kadın, aptal bir adam… 4 sezon bu güzel dizi için epey yeterli bir sayı, çok fazla uzamadığı için de eğlencesini hiçbir zaman bozmuyor. Eğer çok acımasız komedilerden hoşlanmıyorsanız, The Good Place sizin için güzel bir seçim olabilir.

Benim puanım: 8.5/10

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

%d blogcu bunu beğendi: