Müzikte Ruh: The Song Remains the Same

By

Geçtiğimiz sene çıkan Bohemian Rhapsody filmi oldukça popüler olmuştu. Rami Malek’e Oscar bile kazandıran bu film iyi eleştiriler de kötü eleştiriler de aldı. Bu yazıda filmi eleştirmeyeceğim tabii fakat bir müzik grubu filmine göre -ki bu grup Queen- bence filmde ruh eksikti. Bu yazıda biraz müzikten, müzik ruhundan ve Led Zeppelin’den bahsedeceğim. Bu üç başlığı toplamış olan 1976 yapımı The Song Remains the Same filmi de bana yardım edecek. Yanlış anlaşılmasın müzik hakkında eğitimim, derinlemesine bilgim vs. yok. Sadece filmin ve müziğin bana hissettirdikleri üzerinden ilerleyeceğim.

Öncelikle müzikteki ruhtan kastettiğim nedir bundan bahsetmek istiyorum. Şarkıları dinlerken sözleriyle, müziğiyle grubun bana anlatmak istediği bir şey varsa eğer o şarkının ruhu olduğunu düşünüyorum. Genellikle sözlerin çok etkisi oluyor fakat sözsüz müziğin de inanılmaz etkileyici olduğu kanısındayım. Ruhtan diğer bir kastım da sanatçının veya grubun müzikle arasındaki bağ. Tabii ki bunu her zaman bilemeyiz ama yeterince derinlere daldığımızda görebileceğimizi düşünüyorum. Led Zeppelin evet. Grup üyelerinin birbirleri arasındaki dinamiği çok seviyorum. Bu müthiş dinamik müziklerine öyle bir yansıyor ki mükemmel eserler çıkartmış olmalarındaki en büyük etken bence bu dinamik. Onlar müzik yapan bir grup insandan öte dostlar. En başarılı dönemlerinde John Bonham’ın ölümü üzerine grubun dağılması, bu bağın ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor. Filmde de bu bağ bana çok güzel bir şekilde geçti. Şarkıları söylerken birbirleriyle olan ufak iletişimleri, iletişimsiz bir şekilde de mükemmel bir uyumla şarkıları söylemeleri çok güzel yansıtılıyor. Özellikle filmde Whole Lotta Love çalınırken Jimmy ve Robert arasında öyle güzel bir iletişim var ki izlerken mest oluyorum.

Filmden kısaca bahsetmek gerekirse The Song Remains the Same bir müzikal. Led Zeppelin’in konser görüntülerini izliyoruz. Normal şartlarda 2 saat boyunca konser filmi izlemek sıkıcı gelebilir fakat bu filmde müthiş bir müzik şöleni var. Bu şölen çok iyi görsellikle sunuluyor ve hiç sıkmıyor. Sadece konser görüntüsü yok tabii, bir de her müziğe kısa bir klip çekmişler. Her klip bir grup üyesine ayrılmış ve kısa bir hikaye anlatılıyor. Kliplerden farklı olarak da Led Zeppelin’in sahne arkası görüntüleri, birlikte sohbet ettikleri görüntüler de var.

Müziğe dair güzel şeyler izleyip dinlemek istiyorsanız The Song Remains the Same filmine şans vermenizi tavsiye ederim. Led Zeppelin dinlememişseniz de bu film mükemmel bir tanışma fırsatı olur. Bu film; Led Zeppelin’in özellikle rock müzik ve diğer müzik türlerine nasıl örnek olduğunu, efsane bir grubun başından geçen tatsız olayları, müthiş sahne şovlarını, grup üyelerinin kafalarının içlerindeki dünyayı barındırıyor ve çok güzel bir şekilde yansıtıyor. Aradan kaç sene geçmesine rağmen bu grup neden hala bu kadar çok seviliyor ve örnek alınıyor sorularını da bir nebze cevapladığını düşünüyorum.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

%d blogcu bunu beğendi: