İzleniyoruz… | Person of Interest

By

İzleniyoruz.
Kameralar, her yerde bizi izliyorlar. Yaptığımız her hareketi, konuştuğumuz her kelimeyi izleyen, dinleyen bir yapay zeka. Ona kısaca “makine” diyoruz.

Person of interest, ülkemizde pek de fazla bilinmeyen bir dizi. Tabii içinde vampir, kurtadam, zombi, yakışıklı oğlanlar sürüsü yok. Neredeyse içinde aşk bile yok. Sadece işlerini yapan ciddi adamlar var. Çok fazla kişinin dilinde olmadığı için de izleyici sayısı ülkemizde az. Cnbc-e yayınladığı halde ülkemizde bu dizinin adını bile duymamış olan “yabancı dizi” hayranları var. Oysa Game of Thrones veya Shameless’ı bilmeyen yok. 
 
Neyse kısaca konusundan bahsedeyim ve neden bu diziyi izlemeniz gerektiğinden. Öncelikle dizinin “procedural” tipte olduğunu söylemek lazım. Yani her bölüm farklı bir olay işleniyor. Zaten bu tarz dizilerden insanlar hemen uzak duruyor sıkıldığı için. Ama şöyle bir durum var: bu dizi teknik olarak procedural. Bölümler arasında çok ama çok ince zincirler var. Bu zincirleri ilk başta fark etmek güç, bir zaman sonra o zincirleri fark edebiliyorsunuz ve bu da diziyi daha izlenebilir hale getiriyor. Bir çok kişi her bölüm farklı olayı ele aldığı için bu diziyi ilk bölümde veya ilk sezonun ortalarında bırakıyor. Ama size çok güzel bir tavsiyem var; bırakmayın. 
 
Konusu da aslında çok basit. 11 Eylül olayından sonra Harold Finch ve Nathan Ingram isimli iki kişi insanları kameralarla izleyip ve dinleyip önceden planlanmış terör saldırılarını tespit etmek isterler. Fakat makine sadece terör saldırılarını değil, sivil hayatta olacak suçları da görmeye başlar. Her 24 saatte bir potansiyel kurban veya suçlu kişilerin sosyal güvenlik numaralarını (bizdeki tc kimlik numarası gibi) gönderir. Her 24 saat sonunda ise bu numaralar sıfırlanır. Aradan yıllar ve birtakım olaylar geçer .(o kısımlar spoiler’a girebilir çünkü) Dizinin başında kayıtlara ölü olarak geçmiş John Reese isimli eski bir ajanı, bu numaraları gelen insanları kurtarması için ikna eder ve dizinin macerası böylece başlar. 
 
 
 
Dizide aynı zamanda gönderilen harika mesajlar var. Adalet ile ilgili olsun, ABD hükumetini eleştirmek olsun, ezilen siyahi insanları, suçsuz olsa da suçlu olduğuna inanılan Müslüman insanlar olsun her türlü mesajlar da var.
 
IMDb puanına takan bir insansanız, takmayın. Puanı her ne kadar 8,5 olsa da bölüm puanlarının ortalaması alınsa sanırım daha yüksek olurdu. Çünkü bu dizinin bölümleri, bir çok dizide göremeyeceğiniz kadar yüksek puan almış durumda;
 
Sonuç olarak, bu diziyi izleyin ve izlettirin. Nolan kardeşlerin, senaryo konusunda ünlü olanı Jonathan Nolan’ın yapımcılığını üstlendiği bu harikulade diziyi kaçırmayın. Mutlaka başlayın.
Benim puanıma gelecek olursak -tüm bölümleri izlemiş olarak söylüyorum-
9/10
 
8 Comments
 1. Baris Dogan 7 sene ago
  Reply

  Güzel yazı kanka , İzlicem, Hayırlı olsun blogun

 2. Kadir Coffey 7 sene ago
  Reply

  Teşekkürler Barış.

 3. Omar Yildiz 7 sene ago
  Reply

  Hayirli olsun devamini bekliyoruz

 4. Kadir Coffey 7 sene ago
  Reply

  Teşekkürler.

 5. Guzel bir yazi olmus.Arada izliyordum hic de sıkıcı gelmiyordu oyunculuk cok iyi gibi batan basliycam

 6. Guzel bir yazi olmus.Arada izliyordum hic de sıkıcı gelmiyordu oyunculuk cok iyi gibi batan basliycam

 7. LadyGodot 3 sene ago
  Reply

  Kesinlikle izlenmeli. İlk bölümlere bakarak diziyi değerlendirmek haksızlık olur gerçekten çünkü ilerleyen sezonlarda bambaşka bir yere gidiyor dizi ve üstünden seneler geçmesine rağmen unutamadığım sahneler var. Ben 10/10 vermiştim.

  • Kadir Coffey 3 sene ago
   Reply

   Yorumun için çok teşekkür ederim 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

%d blogcu bunu beğendi: