Friends vs How I Met Your Mother, Hangisi Daha İyi?

By

Dünya üzerinde sit-com denen türü gittikçe popülerleştiren, dönemine ciddi anlamda damgasını vurmuş Friends, 2005 yılında çıktığı andan itibaren en popüler olmuş dizilerden biri olan How I Met Yout Mother ile sık sık karşılaştırılır. Bu karşılaştırmanın yapılması kadar normal bir şey daha yoktur. Hayranlar, kendi sevdiği şeylerin her zaman daha iyi olduğunu savunacağı için bu iki benzer dizi de HIMYM’ın yayınlandığı 9 sene boyunca da karşılaştırıldı.

Peki hangisi daha iyi? Bu ikiliyi karşılaştırırken hangi kriterlere göre karşılaştırsak daha verimli olur? Bu yazıyı okuduktan sonra herkes mutlu olarak ayrılacak mı? İşte bunu pek bilmiyorum. Bu yüzden iki yapımı da irdelerken pozitif ve negatif yönlerine bakmak daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Öncelikle Friends’in rekorlar kıran, dünya üzerinde en popüler olan yapımlardan biri olduğunu söylemek gerek. 1994 yılında başladığı NBC kanalında Seinfeld yayınlanırken (ki 1989’da başlamıştı ve inanılmaz derecede popülerdi) bile ortalama 25 milyon insan tarafından izleniyordu. HIMYM’ın, 10 milyon izleyici gibi bir ortalamada dolaştığını da söylemek gerekli. Aslında istatistikler çok fazla şey anlatmaz. Bir dizinin iyi veya kötü olduğuna onun reytingleriyle, kaç kişinin izlediğiyle karar veremeyiz. Ama Friends’in final bölümünün 52.5 milyon insan tarafından (oha), HIMYM’ın final bölümünün ise 12.9 milyon insan tarafından izlendiğini de söylemeden geçemem. Tabii ki bu Amerika için geçerli. 300 milyon nüfuslu Amerika’nın gerçekten de 52 milyonunun Friends finali izlediğini yazıyor. 29.8/43 rating share olarak.

Neyse, bu kadar sayı vermek yeterli. Aslında bizim odaklanmamız gereken popülerlik ve sayılar değil, bu yapımların oluşturduğu yapı taşları.

Friends ile başlayacak olursak, dizimizde tam 6 adet karakter var. Aslında kişilik olarak karakterleri tek tek dağıtmayı tercih etmişler. Çok üstünkörü bakarsak şöyle bir tablomuz var.
Joey: Playboy takılan ve aptal erkek karakter
Chandler: Akıllı, komik ve ezik ruhlu bir karakter (dizinin yarısında hanımcı)
Ross: İnek denilebilecek, herkesin pek sevmeyeceği ve kadınlardan çekinen bir karakter
Phoebe: Her hareketi ve yaptıkları tuhaf, asla mantık aranmayacak ilginç bir karakter
Monica: Kontrol manyağı, temizlik hastası, muhtemelen OKB olan aşırı hırslı ve bencil bir karakter
Rachel: Alışveriş manyağı, white girl dedikleri tipte bir karakter

How I Met Your Mother:
Ted: İnek denilebilecek, ezik ruhlu bir karakter
Marshall: Yine inek denilebilecek, hanımcı bir karakter
Barney: Playboy ancak çok zeki bir karakter
Lily: Biraz daha kontrol etmeye hakim, bazı noktalarda tuhaf hareketleri olan bir karakter
Robin: Çok fazla olmasa da biraz “white girl” özellikleri barındıran, acayip bencil bir karakter

Şöyle çok basit bir şekilde incelediğimizde arada bazı benzerlikler olduğunu fark edebiliyorsunuz. Ama bunun sebebinin “hırsızlık” değil de esinlenilmiş olduğunu düşünüyorum. Yukarıda da istatistiklerden bahsettiğim gibi, Friends yayınlandığı dönemde dünyayı kasıp kavuran bir diziydi. Hatta yayınlanırken ve yayınlandıktan sonra o kadar fazla benzeri yapılmaya çalışıldı ki bir ara işin ucu koptu. Ülkemizde bile Friends’e benzeyen tonlarca dizi yapıldı. Bazı diziler orada işlenen konuları işledi (örn: Avrupa Yakası), benzer karakterler üretti. Hatta Gülse Birsel’in Avrupa Yakası karakterlerini yaratırken çok fazla etkilendiğini de düşünüyorum. Oradaki Yaprak karakteri çünkü başlı başına bir Phoebe.

Peki HIMYM, nasıl yeni nesil arasında çok popüler oldu? Aslında cevabı çok basit. Friends’in bitmesiyle HIMYM’ın başlaması arasında tam 1 sene var. Friends bittiğinde, Joey için bir spin-off dizisi çekiliyor ancak çok fazla tutulmuyor. HIMYM da çok iyi bir giriş yapınca insanların bağlanması çok kolay oluyor. Yazıda da en çok bahsetmek istediğim noktalardan biri aslında bu. HIMYM’ın ekranlara hızlı girişi.

Sit-com dizilerinin kötü bir özelliği vardır. Eğer siz karakterleri çok iyi tanıtmazsanız, izleyiciye izlemesi için çok büyük bir sebep vermezseniz yayınlanan o pilot bölüm boşa gidebilir. Friends’in ilk bölümü, yeni başlayan birisi için çok sıkıcı ve vasattır. Ancak, diziyi biraz izlediyseniz ilk bölümden keyif alabilirsiniz. Bunun sebebi ise karakterleri tanıyarak izlemeniz. Ancak HIMYM, ilk bölümünde hem karakterleri tanıtma açısından hem de konu açısından epey ilgi çekici başlıyor. Dizinin konsepti “Annenizle Nasıl Tanıştım?” olunca insan ister istemez merak etmeye başlıyor. Karakterleri tanıtabilmek için fırsatları oluyor çünkü konsepti gereği zaten flashback yapılarak işliyor. Böylece dizideki karakterlerin nasıl insanlar olduğunu size yeni anlattıklarında daha iyi tanıyorsunuz. Kısacası Friends’in yaptığı en büyük hatalardan birinden güzel bir ders çıkararak ilk sezonu yayınlıyorlar.

How I Met Your Mother, itiraf etmek gerekirse ilk başladığımda çok severek izlediğim bir diziydi. Çünkü karakterler çok zekice tanıtılmış ve konsept ilgi çekici oluşturulmuştu. Gerçekten bir oturuşta 1 sezon izletecek kadar bağlayıcıydı. Ancak… Yazarların düştüğü en büyük hatalardan biri olan ana karakterler arasındaki duygusal ilişkilerin sık sık değişmesi aslında iticiliği başlatan ilk noktaydı. Hele final sezonuna hiç değinmek istemiyorum bile.

En nihayetinde Friends ile büyüyen nesil ile HIMYM ile büyüyen nesilin birbiriyle çatışması kadar doğal bir şey de yok. Her zaman belli dönemin insanları kendi gençliğine denk gelen şeyler hakkında savunmaya geçer. Aynısını basketbolda bile görürüz. Bir üst nesil Michael Jordan derken, sonraki nesil LeBron James der çünkü onu izlemiştir. Bu arada, söylemeden geçemeyeceğim ve HIMYM’ı gerçekten geriye itmeyi sağlayan ve itici olan çok büyük benzerlikler var. Onlardan birkaç tanesini yazmak istiyorum.

– Ross ve Chandler üniversiteden arkadaşlar, Ted ve Marshall da.
– Dizideki düğün sahnelerinde en yakın arkadaşları nikahları kıydı (Joey ve Barney)
– Ross ve Ted profesör olarak iş yaparlar, ikisi de öğrencileriyle çıkarlar.
– Hem Ross hem Ted insanların kelimeleri yanlış söylemesini düzeltirler.
– Chandler ve Barney’nin kimse ne iş yaptığını bilmezdi…

Bu liste daha uzar gider elbette. Ancak bu kadar benzerlik olması gerçekten insanı biraz gıcık edebiliyor. Friends izledikten sonra HIMYM izleyince insan “yan sanayisini yapmışlar” diye içinden geçirip biraz sinirlenebiliyor. Yazıyı bu kadar yazdık, iyi güzel ama bir yere varmadığımı düşünüyor olabilirsiniz. Yazının son kısmında aslında varmak istediğim noktayı anlatacağım.

Peki Friends neden bu kadar popülerdi? Daha komik ve eğlenceli diziler varken nasıl ön planda kaldı? Tabii burada soracağınız soruların benzeri HIMYM için de geçerli olabilir çünkü tarz olarak tamamen aynılar. Yani aşağıda yazdıklarım ikisi için de geçerli oluyor.

Friends, genel kitleye hitap eden bir dizi. Gerçekten komedi unsuru çok fazla barındırmayan, izlerken insanı yormayan, utandırmayan, insanlara o görmek istedikleri samimi ve sıcak ortamı sağlayan, asla kötülük barındırmayan, mutlu sonlarla biten bir dizi. Çünkü dünyada popüler olan her yapım, genel kitleyi içine çeken yapımlardır. Eğer sevimli, “eğlenceli” bir içerik üretirseniz insanlar sizin kapınıza gelecektir. Elbette burada yetişkin içerik olmamasının da büyük pay sahibi olduğunu söylemek gerek. Yani bir çocukla bile izleyebilirsiniz. Yoksa Friends’i ve HIMYM’ı komedi anlamında 5’e hatta 10’a katlayacak diziler var. Ama o komedi herkese hitap etmediği için hep belli bir kesimin ilgi alanında kalıyor.

Kısacası, vakit geçirmek istiyorsanız, kendinizi izlediğiniz dizideki karakterlerin ailesinden biri gibi hissetmek istiyorsanız bu diziler size uygun. Herkesin iyi olduğu, kötülüğün az olduğu, karakterlerin başlarına iyi şeylerin geldiği ve GENEL kitleye hitap eden “eğlenceli” yapımlar olduğu için hep popüler kaldı. Popüler kalmaya da devam edecekler. İkisini de izleyip keyif almak varken, birini övüp diğerini yermeye hiç ama hiç gerek yok. HIMYM’ın son sezonu hariç güzel bir dizi olduğunu da söylemezsem ayıp olur. Eğer bu dizilere karşı bir önyargınız varsa bunun tek sebebi iğrenç fan kitleleridir.

Adettendir, puanlamam gerekirse:
Friends: 8.4/10
HIMYM: 8.1/10

Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

%d blogcu bunu beğendi: