Casusların Tanrısı – Eli Cohen / “The Spy” Dizi İncelemesi

By

Bu yazıyı yazdığım günlerde, hepimiz –umarım- evdeyiz ve evde yapılacak aktivitelerin en başında sürekli dizi & film izlemek geliyor tabi ki. “Paylaşmak güzeldir” mottosundan hareketle izlediklerimi mümkün oldukça buraya aktarıp hem kendi sıkıntımı almak hem de siz okuyuculara bir nebze de olsa katkıda bulunmak iyi gelir diye düşündüm ve başlıyorum.

Dizi&film arşivi asla tükenmeyecek sonsuz bir kaynak aslında. Ama bugün burada ele alacağım dizi, gerek gerçek bir hikayeden uyarlama olması, gerek mini dizi olması hasebiyle sıkmadan bir çırpıda izlenebilecek olması, gerekse de dönem dizisi olması ve sürekli merak uyandırması sebebiyle bence herkesin keyifle izleyeceği ve diğer türler arasından sıyrılacak bir dizi.

The Spy, İsraillierin “Casusların Tanrısı” olarak andıkları ve Uri Dan tarafından yazılan İsrail’den gelen casus ( Eli Cohen vakası) kitabından ilham alarak, İsrail’in Mossad casusu Eli Cohen‘in gerçek hayatına dayanan bir dram/biyografi dizisi.

the spy ile ilgili görsel sonucu

Dizi 60’lı yıllarda geçiyor ve o dönemi, dönemin siyasal çerçevesini gayet başarılı bir şekilde ele alıyor ve Mossad’ın ülkesini her şeyin üstünde tuttuğunu ve uğurda çalışanların hayatlarını hiçe sayabileceklerini, Arapların “gösteriş” merakının aslında en büyük zayıflıkları olduğunu gözler önüne seriyor. Hikayesi zaten ilginç olan bu dizi abartıya yer verilmeden oldukça sade bir şekilde ele alınmış, böylelikle izleyiciyi daha da çok içine çekiyor. Dekor, mekan, kostüm, cast, oyunculuk ve senaryo, hiçbir abartıya yer vermeden tam da olması gerektiği gibi olmuş her şey ve uzatmadan 6 bölümde bitirilmesi insanın mini diziden beklentilerini tam olarak karşılayan bir dizi olarak önümüze sermiş.

Yine başrol oyuncusu Sacha Baron Cohen karakterini o kadar iyi oynamış ki, casus olduğunu biliyorsunuz ve bunu bildiğiniz için hareketlerini tetikte izliyorsunuz sürekli. Yüzünün tedirgin halini, o tedirginlikten birden kendinden emin bir hale bürünmesi ama tüm bunlar olurken duyduğu o derin korku. Başrol oyuncumuzun da etkisiyle, esasen aksiyon sahnesi içermeyen diziyi izlerken sürekli heyecan ve merak duygusu oluşuyor. Ayrıca casusluk yapan Eli Cohen’in yaşadığı psikolojik travmalar, şizofrenliğe doğru kayış vs. tamamen alt bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor hatta uğraşsalar salt bu konu üzerine bir mini dizi daha çıkar.

Dizi biraz ağır ilerliyor bu konuda yalan söyleyemem ama ağır ilerlemesine rağmen merak duygusunu top seviyede tutması sebebiyle sıkılmadan izliyorsunuz.

Diziyi izlemeye karar verenler için ön bilgi olarak paylaşmak gerekirse, Eli Cohen Kimdir? Mısırda Suriye asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Eli Cohen 1955’te İsrail istihbaratının Batı ile Mısırın arasını açmak için provokatif eylemlerle İngiliz ve Amerikan misyonlarına saldırı yapan İsrail istihbarat ekibine yardım edenlerden biriydi, daha sonra yaklaşık 10 bin yahudi’nin mısır’dan israil’e kaçırılmasıyla sonuçlanan goşen operasyonunda görev aldı. 1957’te Mısır’dan İsraile kaçtı ve 1960 yılında İsrail askeri istihbarat servisine girdi. Birkaç aylık eğitimden sonra Arjantin ve sonrasında Suriye’ye gönderilerek İsrail istihbaratı adına casusluk yaptı. 1962-65 arasında Suriye’nin güney cephesine geziler yaptı ve 1967’deki 6 gün savaşlarında çok işe yarayacak bilgileri toparlayarak İsrail’e verdi. Suriyeli yetkililerle çok içli dışlı olmasına güvenerek İsrail’e mesajlarını evindeki telegrafvari cihazdan morse kodunu kullanarak geçmeye başladı, ama vericisinin gönderdiği sinyaller oturduğu evin karşısında bulunan Suriye Genelkurmayı’nın radyosunun sinyalleriyle karışınca sonunda yakayı ele verdi. Suriye, Sovyetler Birliği’nden yardım istedi ve özel cihazlar getirilip bir plan yapıldı. plana göre bir akşam tüm yabancı misyonların katılacağı bir davet verildi, aynı saatlerde ülkedeki tüm radyo yayınları durduruldu, tek sinyal çıkan yer Eli’nin eviydi. Eve baskın yapıldı ve Eli Cohen yakalandı. Yakalanmasının ardından çeşitli işkencelere uğradı ve nihayetinde Şam’ın Merce Meydanı’nda asıldı. Bugün hala Suriye, Eli Cohen’in cenazesini iade etmedi İsrail’e (hatta konuyla ilgili ilginç bir bilgi, 2007 yılında Eli Cohen’in eşi Başbakan Erdoğan’a mesaj göndererek Eli Cohen’in kemiklerinin iade edilmesi için Suriye’yle ilişkilerde yardımcı olmasını istemiş 🙂 )

Keyifle izleyebileceğiniz, izlerken öğreten ve tadında bırakan müthiş bir mini dizi The Spy’ı izlerseniz pişman olmayacağınız garantisiyle sizlere veda ediyorum. Sağlıkla kalın!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

%d blogcu bunu beğendi: