Bu Diziyi Neden İzlemelisiniz? #1 | Euphoria

By

Dünya son birkaç yılda çok hızlı değişti. Modern toplum sorunları artık eskisi gibi değil. Çok daha derin, çok daha karmaşık. Eskiden olsa “bu da dert mi?” diye küçümsenecek bir sorun, şimdi çok ciddiye alınıyor. Belki de sadece benim açımdan böyledir ama dünyanın bu denli değişmesi iyi bir şey. İnternete girip biraz bile dolaştığımda yalnız olmadığımı görüyorum. “Benim uğraştığım problemlerle birçok insan daha uğraşıyormuş, kolaylıkla yardım alabilirim” diye düşünüyorum. Kim ne derse desin, z jenerasyonu dünyayı şimdiden değiştirdi ve hızlıca değiştirmeye devam ediyor. Bu yazıda da z jenarasyonunun düşmanlarını konu alan bir diziyi önereceğim: Euphoria.

Gençlik dizilerini oldum olası sevmişimdir. Bana hiç görmediğim, yaşamadığım maceraları, duyguları, ilişkileri, olayları anlatıyorlar. Bu yüzden bazen gülerek bazen hüzünlenerek izlerim. Fakat Euphoria bambaşka bir gençlik dizisi deneyimi yaşattı. Bu dizi, türünün diğer dizilerine hiç benzemiyor. En ayırt edici özelliği de gerçekçi olması. Gerçek hayatta yaşanılan korkunç sorunları hiç çekinmeden, yüze tokat niteliğinde vuruyor. Uyuşturucu problemleri, istismar, taciz, depresyon, ailevi problemler ve daha birçok sorun bu dizinin ana teması. Bu sorunları da basit basit işleyip geçmiyor, derinlere inip kurcalıyor. Ben izlerken epey gerildim. Normal(!) toplum tarafından dışlanmış “öteki” olarak görülen insanları mükemmel şekilde yansıtmış dizi. Her karakteri uzun uzun işleyerek izleyiciye bakış açısı kazandırmaya çalışmış ve bunu da başarmış.

Dizinin birçok karakteri var. Bu karakterler de bir şekilde sorunlu karakterler. Bir yerde bu kadar sorunlu karakter olması elbette gerçekçi değil fakat dizinin amacına uygun ve sırıtmıyor. Tek tek karakterleri anlatmayacağım çünkü hepsine ayrı bir yazı yazmam gerekir. Karakterler bu kadar güzel ve detaylı işlenmiş.

Her bölümde bir karakterin geçmişine gidiyoruz, sorununun kaynağını görüyoruz fakat bölümler bir karaktere ayrılmamış. Karakterlerin sorunları ve çevresine verdiği zararı görüyoruz. Hikaye anlatımı bu konuda harika işliyor. Her bir karakterin bakış açısından olayları gözlemleyip yorumlayabiliyoruz. Genel toplumdan farklı insanları anlayabilmek konusunda çoğu insan sınıfta kalıyor. Bu dizi de kendimizden farklı insanları anlayabilmemiz için çok güzel bakış açıları sunuyor.

Dizinin en sevdiğim yönlerinden biri de izleyiciyi sürekli uyarması oldu. Dizideki karakterlerin neredeyse hepsi yanlış kararlar veriyor ve bunun sonuçları da kötü oluyor. Bazı gençlik dizilerini bilirsiniz; dizide karakterler uyuşturucu kullanır, kumar oynar dizi de bunları iyi bir şeymiş gibi gösterir. Euphoria ise sürekli “bakın bunlar kötü şeyler” şeklinde alttan alttan uyarıyor.

Dizi estetik olarak çok güzel. Karakterlerin kostümleri, makyajları, bulunduğu ortamlar oldukça göz alıcı. Dizinin atmosferi epey iyi bunu da kamera hareketleri, renkler, müzikler, ışıklar müthiş desteklemiş. Her sahne için müzikler özenle seçilmiş ve sahnenin duygusunu çok iyi yansıtmış. Dizinin oyuncuları da beni etkileyen performanslar sergilemişler. Özellikle Zendaya ve Hunter Schafer’ın oyunculuklarından oldukça etkilendim.

Gelelim asıl soruya: Bu diziyi neden izlemelisiniz? Öncelikle gençlik dizilerini seviyorsanız kesinlikle izleyin çünkü bu diziyi izlediğiniz diğer gençlik dizilerinden farklı bir yere koyacağınıza eminim. Karakter hikayeleri seviyorsanız izleyin çünkü dizinin tüm karakterleri özenle yaratılmış ve ilmek ilmek işlenmiş. “İzlediğim diziler/filmler bana bir şeyler katmalı” diyenlerdenseniz izleyin çünkü Euphoria’nın size katacağı ve göstereceği anlamlı şeyler var. Şimdiden iyi izlemeler!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

%d blogcu bunu beğendi: